Admin Columns - en to sv_SE translation catalogue (265 entries)

en: %s column is already present and can not be duplicated.
sv_SE: %s kolumn finns redan och kan inte dupliceras.

en: 'Custom Field' column
sv_SE: 'Anpassat fält' kolumn

en: ACF Field
sv_SE: ACF Fält

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Add Column
sv_SE: Lägg till kolumn

en: Add Direct Editing
sv_SE: Lägg till snabbredigering

en: Add Filtering
sv_SE: Lägg till filtrering

en: Add Import/Export
sv_SE: Lägg till Import/Export

en: Add Sorting
sv_SE: Lägg till sortering

en: Add-on successfully activated.
sv_SE: Tillägget aktiverat.

en: Add-on successfully deactivated.
sv_SE: Tillägget inaktiverat.

en: Add-ons
sv_SE: Tillägg

en: Admin Columns Pro - Developer offers full Advanced Custom Fields integeration, allowing you to easily display and edit ACF fields from within your posts overview.
sv_SE: Admins Columns Pro - Utvecklare erbjuder full integration med Advanced Custom Fields, vilket gör att du enkelt kan visa och redigera ACF fält i överblick för dina inlägg.

en: Admin Columns Settings
sv_SE: Admin Columns Inställningar

en: Admin Columns forums on WordPress.org
sv_SE: Admin Columns forum på WordPress.org

en: Admin Columns is more polished and enjoyable than ever before. We hope you like it.
sv_SE: Admin Columns är mer polerat och roligare än någonsin tidigare. Vi hoppas att du gillar det.

en: After
sv_SE: Efter

en: Aperture
sv_SE: Bländare

en: Approved
sv_SE: Godkänd

en: Are you happy with Admin Columns?
sv_SE: Är du nöjd med Admin Columns?

en: As an Admin Columns Pro user, you can also use your AdminColumns.com account to access product support through %s!
sv_SE: Som en Admin Columns Pro användare, du kan också använda ditt AdminColumns.com konto för att få tillgång till produkt support genom %s!

en: Attached to post
sv_SE: Bifogad till inlägg

en: Attachments
sv_SE: Bilaga

en: Author
sv_SE: Författare

en: Author IP
sv_SE: Författare IP

en: Author email
sv_SE: Författare mail

en: Author name
sv_SE: Författarnamn

en: Author url
sv_SE: Författare url

en: Available Sizes
sv_SE: Tillgängliga storlekar

en: Basics
sv_SE: Grundläggande

en: Before
sv_SE: Innan

en: Before More Tag
sv_SE: Innan mer tagg

en: Buy Pro
sv_SE: Köp Pro

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
sv_SE: Genom att klicka på triangeln kommer du att se kolumnalternativ. Genom att använda dragbar reglaget kan du ställa in bredden på kolumnerna i procent.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
sv_SE: Genom att klicka på triangeln kommer du att se kolumnalternativ. Här kan du ändra varje etikett av kolumnernas rubrik.

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
sv_SE: Genom att dra kolumnerna så kan du ändra ordningen som de visas i.

en: Camera
sv_SE: Kamera

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Change column width
sv_SE: Ändra kolumnens bredd

en: Change label
sv_SE: Ändra etikett

en: Change order
sv_SE: Ändra ordning

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Changelog for
sv_SE: Ändringslogg för

en: Check out our extensive documentation, or you can open a support topic on WordPress.org!
sv_SE: Kolla in vår omfattande dokumentation, eller så kan du öppna ett support tråd på WordPress.org!

en: Check the <strong>Help</strong> section in the top-right screen.
sv_SE: Kolla på <strong>Hjälp</strong> sektionen i den övre högra delen av skärmen.

en: Checkmark (true/false)
sv_SE: Checkmark (sant/falskt)

en: Choose a column type.
sv_SE: Välj en kolumntyp.

en: Clone
sv_SE: Klona

en: Color
sv_SE: Färg

en: Comment count
sv_SE: Antal kommentarer

en: Comment status
sv_SE: Kommentarsstatus

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Copyright EXIF
sv_SE: Upphovsrätt EXIF

en: Counter
sv_SE: Räknare

en: Credit
sv_SE: Erkännande

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom Field
sv_SE: Anpassat fält

en: Customize your Admin Columns settings.
sv_SE: Anpassa dina Admin Columns inställningar.

en: Database Changes
sv_SE: Databas ändringar

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Date GMT
sv_SE: Datum GMT

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default settings succesfully restored.
sv_SE: Standardinställningar återställdes framgångsrikt.

en: Depth
sv_SE: Djup

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Dimensions
sv_SE: Dimensioner

en: Display Author As
sv_SE: Visa som författare

en: Display Name
sv_SE: Visa namn

en: Display and edit Advanced Custom Fields fields in the posts overview in seconds!
sv_SE: Visa och redigera Advanced Custom Fields fält vid inläggets överblick på några sekunder!

en: Display format
sv_SE: Visa format

en: Display name
sv_SE: Visa namn

en: Do to the sizable refactoring the code, surounding Addons and action/filters, your website may not operate correctly. It is important that you read the full
sv_SE: För den betydande refactoring koden, omgivande tillägg och action/filters, så kanske din webbplats inte fungerar korrekt. Det är viktigt att du läser hela

en: Docs
sv_SE: Dokumentation

en: Documentation on date and time formatting.
sv_SE: Dokumentation om datum och tid formatering.

en: Download & Install
sv_SE: Ladda ner & installera

en: Drag and drop to reorder
sv_SE: Drag och släpp för att ändra ordning

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit columns
sv_SE: Redigera kolumner

en: Enhance the products, orders and coupons overviews with new columns and inline editing.
sv_SE: Förbättra de produkter, ordrar och kupongers översikter med nya kolumner och snabbredigering.

en: Error
sv_SE: Fel

en: Estimated Reading Time
sv_SE: Beräknad lästid

en: Estimated reading time in words per minute
sv_SE: Beräknad lästid i ord per minut

en: Example:
sv_SE: Exempel:

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Excerpt length
sv_SE: Utdragens längd

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Field Type
sv_SE: Fälttyp

en: File name
sv_SE: Filnamn

en: File size
sv_SE: Filstorlek

en: Find out more
sv_SE: Läs mer

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: First and Last Name
sv_SE: Förnamn och efternamn

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: Focal Length
sv_SE: Bränvidd

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>
sv_SE: För fullständig dokumentation, felrapporter, förslag på funktioner och andra tips <a href='%s'>besök Admin Columns webbsida</a>

en: Forums
sv_SE: Forum

en: Full
sv_SE: Hel

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Get Admin Columns Pro
sv_SE: Skaffa Admin Columns Pro

en: Get this add-on
sv_SE: Skaffa detta tillägget

en: Height
sv_SE: Höjd

en: If you have a developer licence please download & install your ACF add-on from the <a href='%s'>add-ons tab</a>.
sv_SE: Om du har en utvecklarlicens vänligen ladda ner & installera ditt ACF tillägg från <a href='%s'>fliken tillägg</a>.

en: If you updated the Admin Columns plugin without prior knowledge of such changes, Please roll back to the latest
sv_SE: Om du uppdaterat Admin Columns tillägget utan förkunskaper om sådana ändringar, vänligen rulla tillbaka till den senaste

en: Image
sv_SE: Bild

en: Important
sv_SE: Viktigt

en: Important!
sv_SE: Viktigt!

en: In Reply To
sv_SE: Som svar på

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Large
sv_SE: Stor

en: Last Modified Author
sv_SE: Senast modifierad författare

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Learn more
sv_SE: Lära dig mer

en: Leave a review!
sv_SE: Lämna en recension!

en: Length
sv_SE: Längd

en: Link to menu
sv_SE: Länk till meny

en: Link to post
sv_SE: Länka till inlägg

en: Make sure you backup your database and then click
sv_SE: Se till att du säkerhetskopiera din databas och klicka sen på

en: Media Library
sv_SE: Mediabibliotek

en: Medium
sv_SE: Mellan

en: Migrating Column Settings
sv_SE: Migrera kolumninställningar

en: Migrating from v1 to v2
sv_SE: Migrera från v1 till v2

en: Mime type
sv_SE: Mime typ

en: Multiple Values
sv_SE: Flera värden

en: Name
sv_SE: Namn

en: Nickname
sv_SE: Smeknamn

en: No Upgrade Required
sv_SE: Ingen uppgradering krävs

en: No columns settings available.
sv_SE: Inga inställningar för kolumner är tillgängliga.

en: No custom fields available.
sv_SE: Inget anpassat fält är tillgängligt.

en: No. of Attachments
sv_SE: No. av bilagor

en: Notes
sv_SE: Anteckningar

en: Number of words
sv_SE: Antal ord

en: Numeric
sv_SE: Numerisk

en: Others
sv_SE: Annat

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Owner
sv_SE: Ägare

en: Page Template
sv_SE: Sidmallen

en: Parent
sv_SE: Förälder

en: Part of the file path to display
sv_SE: Del av filens sökväg att visa

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Path scope
sv_SE: Sökväg fält

en: Pending
sv_SE: Avvaktan

en: Permalink
sv_SE: Permalänk

en: Permanently hide notice
sv_SE: Permanent gömma notis

en: Please
sv_SE: Vänligen

en: Please create a %s item first.
sv_SE: Vänligen skapa ett %s inlägg först.

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Post Count
sv_SE: Inläggsräknare

en: Post Format
sv_SE: Inläggsformat

en: Post Title (Post ID's)
sv_SE: Titel

en: Post Titles
sv_SE: Titel på inlägg

en: Post Type
sv_SE: Inläggstyp

en: Posttypes
sv_SE: Posttyper

en: Potential Issues
sv_SE: Potentiella problem

en: Preview size
sv_SE: Förhandsgranska storlek

en: Rate
sv_SE: Omdöme

en: Registered
sv_SE: Registrerad

en: Relative to domain
sv_SE: Relativ till domän

en: Relative to main uploads folder
sv_SE: Relativ till standard uppladdningsmapp

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Restore default settings
sv_SE: Återställ till standardinställningar

en: Return to settings.
sv_SE: Återgå till inställningar.

en: Return to welcome screen.
sv_SE: Återgå till välkomstskärmen.

en: Roles
sv_SE: Roller

en: Rss
sv_SE: RSS

en: Select which comment status you like to display.
sv_SE: Välj vilken kommentarsstatus du vill visa.

en: Select your custom field.
sv_SE: Välj ditt anpassade fält.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings for %s updated successfully.
sv_SE: Inställningar för %s uppdaterades framgångsrikt.

en: Show "Edit Columns" button on admin screens. Default is <code>on</code>.
sv_SE: Visa "Redigera kolumner" knappen i adminmenyn. Standard är <code>på</code>.

en: Shutter Speed
sv_SE: Slutartid

en: Slug
sv_SE: Permalänk

en: Sorry. Something went wrong during the upgrade process. Please report this on the support forum.
sv_SE: Ursäkta. Något gick fel under uppgraderingen. Vänligen rapportera detta på support forumet.

en: Start using Admin Columns
sv_SE: Börja med att använda Admin Columns

en: Sticky
sv_SE: Klistrad

en: Store settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Target
sv_SE: Mål

en: Taxonomies
sv_SE: Taxanomier

en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: Term Name (Term ID's)
sv_SE: Tern Namn (Term ID's)

en: Thank you for updating to the latest version!
sv_SE: Tack för att du uppdaterar till den senaste versionen!

en: The columns for %s are set up via PHP and can therefore not be edited in the admin panel.
sv_SE: Kolumnerna för %s är inställt via PHP och kan därför inte redigeras i admin panelen.

en: The custom field colum uses the custom fields from posts and users. There are 10 types which you can set.
sv_SE: Det anpassade fältets kolumn använder den anpassade fältet från inlägg och användare. Det fins 10 typer som du kan ange.

en: The database has been changed between versions 1 and 2. But we made sure you can still roll back to version 1x without any issues.
sv_SE: Databasen har ändrats mellan versionerna 1 och 2. Men vi såg till att du fortfarande kan rulla tillbaka till version 1x utan några problem.

en: The pro add-on is no longer supported. Please login to your account and download Admin Columns Pro
sv_SE: Pro-tilägget stöds inte längre. Vänligen logga in på ditt konto och ladda ner Admin Columns Pro

en: This is the format of the author name.
sv_SE: Detta är formatet på författarens namn.

en: This is the name which will appear as the column header.
sv_SE: Detta är det namn som kommer att visas som kolumnrubriken.

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
sv_SE: Denna plugin är för att lägga till och ta bort ytterligare kolumner till administrationsvyn för inlägg(typer), sidor, mediabibliotek, kommentarer, länkar och användare. Ändra kolumens etikett och ändra ordningen.

en: This text will appear after the custom field value.
sv_SE: Denna text kommer att visas efter det anpassade fältet värde.

en: This text will appear before the custom field value.
sv_SE: Denna text kommer att visas innan det anpassade fältet värde.

en: This will delete all column settings and restore the default settings.
sv_SE: Detta kommer att radera alla kolumner inställningar och återställa till standardinställningarna

en: This will determine how the date will be displayed.
sv_SE: Detta kommer att avgöra hur datumet ska visas.

en: This will determine how the value will be displayed.
sv_SE: Detta avgör hur värdet kommer att visas.

en: This will make the permalink clickable.
sv_SE: Detta gör länken klickbar.

en: This will make the title link to the menu.
sv_SE: Detta gör att titeln länkas till menyn.

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyrer

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title without actions
sv_SE: Titel utan åtgärder

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Trash
sv_SE: Papperskorg

en: Tweet
sv_SE: Twittra

en: Type
sv_SE: Typ

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgrade Complete!
sv_SE: Uppgradering klar!

en: Upgrade Database
sv_SE: Uppgradera databasen

en: Use icons instead of text for displaying the actions.
sv_SE: Använda ikoner istället för text för att visa åtgärder.

en: Use icons?
sv_SE: Använda ikoner?

en: Used by Menu
sv_SE: Använd av meny

en: User
sv_SE: Användare

en: User Email
sv_SE: Användare Email

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: User Login
sv_SE: Användare Loggin

en: Username (User ID's)
sv_SE: Användarnamn (Användar-ID)

en: Usernames
sv_SE: Användarnamn

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by a ',' comma.
sv_SE: Värde: Kan antingen vara en sträng eller array. Arrays ska plattas och värden åtskilda av en ',' kommatecken.

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
sv_SE: Värde: Kan antingen vara en sträng eller array. Detta kommer att visa en sammanställningen av  antalet gånger meta nyckel används av objektet.

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
sv_SE: Värde: Kan vara unix tidsstämpel eller ett datumformat som beskrivs i <a href='%s'>Codex</a>. Du kan ändra hur datumformatet ska visas på <a href='%s'>generella inställningar</a> sidan.

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
sv_SE: Värde: Heltal bara. <br/> Om du har "sorterings tillägget" kommer detta att användas för sortering, så att du kan sortera dina inlägg på numeriska (anpassade fält) värden.

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
sv_SE: Värde: Detta kommer visa de första 20 orden av inläggets innehåll.

en: Value: can be one or more Post ID's (seperated by ',').
sv_SE: Värde: kan vara en eller flera post-ID (separerat med ',').

en: Value: can be one or more User ID's (seperated by ',').
sv_SE: Värde: kan vara en eller flera användar-ID (separerat med ',').

en: Value: hex value color, such as #808080.
sv_SE: Värde: hex värde färg, som #808080.

en: Value: should be a 1 (one) or 0 (zero).
sv_SE: Värde: ska vara en 1 (ett) eller 0 (noll).

en: Value: should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
sv_SE: Värde: skall vara en array. Detta planar en ( flerdimensionell ) array.

en: Value: should contain an image URL or Attachment IDs ( seperated by a ',' comma ).
sv_SE: Värde: ska innehålla en bildadress eller bilags-ID ( separerad av ett ',' kommatecken ).

en: View
sv_SE: Visa

en: Visual Editor
sv_SE: Visuell redigerare

en: We would really love it if you could show your appreciation by giving us a rating on WordPress.org or tweet about Admin Columns!
sv_SE: Vi skulle verkligen älska om du kunde visa din uppskattning genom att ge oss ett omdöme på WordPress.org eller twittra om Admin Columns!

en: We're sorry to hear that; maybe we can help! If you're having problems properly setting up %s or if you would like help with some more advanced features, please visit our %s.
sv_SE: Vi är ledsna att göra det, kanske vi kan hjälpa! Om du har problem att  korrekt sätta upp %s eller om du vill ha hjälp med fler avancerade funktioner, vänligen besök vår %s.

en: Welcome to Admin Columns
sv_SE: Välkommen till Admin Columns

en: What's wrong? Need help? Let us know!
sv_SE: Vad är fel? Behöver hjälp? Låt oss veta!

en: What’s New
sv_SE: Vad som är nytt

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Woohoo! We're glad to hear that!
sv_SE: Woohoo! Vi är glada att höra det!

en: Word count
sv_SE: Antal ord

en: Words per minute
sv_SE: Ord per minut

en: You are trying to store the same settings for %s.
sv_SE: Du försöker lagra samma inställningar för %s.

en: You can also find help on the %s, and %s.
sv_SE: Du kan också hitta hjälp på %s, och %s.

en: backup your database
sv_SE: säkerhetskopiera din databas

en: click here
sv_SE: klicka här

en: columns
sv_SE: kolumner

en: default
sv_SE: standard

en: documentation page
sv_SE: dokumentation sida

en: find answers to some frequently asked questions
sv_SE: hitta svar på vanliga frågor

en: full size
sv_SE: full storlek

en: guide to view the full list of changes.
sv_SE: guide för att visa en komplett lista på förändringar.

en: height
sv_SE: höjd

en: minute | minutes
sv_SE[0]: minut
sv_SE[1]: minuter

en: of this plugin.
sv_SE: av detta tillägg.

en: our forums
sv_SE: vårt forum

en: requires a database upgrade
sv_SE: krävs en databas uppgradering

en: second | seconds
sv_SE[0]: sekund
sv_SE[1]: sekunder

en: settings succesfully restored.
sv_SE: inställningar återställdes framgångsrikt.

en: then click
sv_SE: klicka sedan

en: why?
sv_SE: varför?

en: width
sv_SE: bredd
